Na levém postranním oltáři kostela sv. Ignáce spočívá od roku 1643 zázračný obraz Panny Marie Rušánské (Panny Marie Jičínské)
DOPORUČUJEME:
- KOSTEL SV. IGNÁCE
- OLTÁŘ SVATÉHO FRANTIŠKA XAVERSKÉHO
- KOSTEL SV. JAKUBA VĚTŠÍHO
- VALDŠTEJNOVO NÁMĚSTÍ
- VALDŠTEJNSKÝ ZÁMEK
- ARKÁDOVÉ NÁDVOŘÍ
- VALDICKÁ BRÁNA
- ZÁMECKÝ PARK + HRADBY
- SYNAGOGA
- ŽIDOVSKÁ ŠKOLA
- ŽIDOVSKÁ ULICE
Malá ikona východoevropského původu, pokládaná za palladium města Jičína, k níž se pojí stovky příběhů o podivuhodných zázracích.
Tajemstvím je obestřen již samotný původ obrazu. Kronika jičínské jezuitské koleje se zmiňuje o jistém nekatolickém kazateli, jenž si obraz odvezl z kteréhosi chrámu v Moskevské oblasti. Když tento kazatel umíral, odkázal obraz spolu s dalším majetkem svému synovi, rovněž kazateli. Tomu se "častým na obraz vzezřením" dostalo Božího osvícení a přestoupil na katolickou víru.
Od obráceného kazatele obdržel obraz jako vzácný dar polský kněz Matěj Hentz, který ho přinesl do Čech, když se stal farářem v Dobrovicích u Mladé Boleslavi. Na naléhání a opakovanou žádost slavného jezuity Mikuláše Lancicia potom Matěj Hentz v roce 1637 daroval obraz rektorovi jičínské jezuitské koleje P. Konrádu Stadlhofferovi do chrámového pokladu kolejního kostela sv. Ignáce.
Když byl v květnu roku 1643 kostel sv. Ignáce vydrancován švédským vojskem generála Wittenberga a z levého postranního oltáře Zvěstování Panny Marie zcizena zlatem a stříbrem se skvoucí socha Panny Marie Foyenské, byl na její místo v září roku 1643 nově umístěn malý deskový obraz Panny Marie Rušánské, kolem něhož se záhy začaly dít podivuhodné události. Mezi lidmi se stále více hovořilo o zázračných uzdraveních, nebeské ochraně poskytnuté v různých nebezpečích a jiných zázracích, které tento obraz černé Matky Boží působí. To mělo za následek, že se nakonec z Jičína v 18. století stalo jedno z nejvýznamnějších mariánských poutních míst barokní Čechie, do kterého každoročně putovalo až 40 000 poutníků.
